Jak wybrać ochronę ubezpieczeniową dla specjalistów/kontraktorów IT?

Do kogo skierowana jest oferta ubezpieczenia OC zawodowego?
Polisa ubezpieczenia OC zawodowego jest przede wszystkim skierowana do specjalistów IT pracujących na umowach typu B2B. Potocznie przyjęło się nazywać takich specjalistów „kontraktorami”. Prowadzący działalność gospodarczą specjalista ponosi pełną odpowiedzialność cywilną z tytułu wykonywanej przez siebie pracy. W przeciwieństwie do pracownika zatrudnionego na etat odpowiedzialność nie jest ograniczona do 3 krotności pensji i może skończyć się odpowiedzialnością całym swoim majątkiem.
Od czego zależy odpowiedzialność cywilna specjalisty?
Odpowiedzialność może zależeć od wielu czynników. Głównym są wymogi kontraktowe narzucane przez firmy zlecające specjaliście pracę. Odpowiedzialność może być ograniczona umową a może też być do pełnej wysokości spowodowanej szkody. Brak zdefiniowanych ograniczeń w umowie oznacza możliwość dochodzenia roszczeń przez zleceniodawcę bez ograniczeń. Lokalne firmy nie zawsze oczekują ubezpieczenia od swoich kontraktorów. Wynika to z braku świadomości, że taka polisa z jednej strony zabezpiecza spokojny sen specjalisty, z drugiej strony daje firmie możliwość przeniesienia na polisę kontraktora roszczeń osób trzecich, w efekcie polisa firmy nie zostanie uruchomiona. Zupełnie inaczej podchodzą do tematu ubezpieczenia OC dla kontraktorów firmy z zachodniej Europy, Azji, nie mówiąc już o rynku USA i Kanady. Firmy te wymagają ubezpieczenia OC zawodowego w standardzie międzynarodowym (Professional Indemnity Insurance), w odpowiednim zakresie ochrony, obejmującym odpowiedzialność kontraktową, czyste straty finansowe oraz coraz częściej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za spowodowane incydenty cyber. Żądane sumy ubezpieczenia zaczynają się od 1 ml euro lub dolarów wzwyż. Odpowiedzialność specjalisty wzrasta przy większej decyzyjności i samodzielności wykonywanej pracy, czym bardziej samodzielna funkcja w firmie tym większą ekspozycja na roszczenia. Jeżeli można określić odpowiedzialność danej osoby, można też przypisać jej błąd i żądać za niego odszkodowania. Ważną przesłanką do rozważenia zakupu samodzielnego ubezpieczenia jest też praca w kilku miejscach równocześnie, co z oczywistych względów zwiększa ryzyko roszczeń do takiej osoby.
Jakie warunki powinna spełniać dobra polisa OC zawodowego?
Dobra polisa to ważny argument, potrafiący zachęcić partnera międzynarodowego do współpracy z lokalnym specjalistą. W dobie pracy zdalnej kontrakty podpisywanie z firmami z całego świata stają się codziennością i świadczą o mobilności rynku kontraktorów IT. Firmy międzynarodowe oczekują polis dwujęzycznych (język lokalny oraz angielski), szerokiego, międzynarodowego zakresu ubezpieczenia, odpowiednich sum ubezpieczenia oraz wiarygodności ubezpieczyciela, potwierdzonego odpowiednim ratingiem.
Podsumowując, dobre ubezpieczenie OC zawodowe dla specjalistów IT powinno:
- oferować międzynarodowy zakres OC zawodowego (Professional Indemnity Insurance), obejmujący odpowiedzialność kontraktową, czyste straty finansowe oraz cyber,
- zapewniać odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia, najlepiej beż żadnych podlimitów (ograniczeń ochrony),
- mieć jak najmniej wyłączeń odpowiedzialność ubezpieczyciela,
- najlepiej obejmować cały świat, w tym USA i Kanadę,
- być oferowane przez Ubezpieczyciela legitymującego się międzynarodowym ratingiem,
- być łatwo dostępne bez rozbudowanych formularzy, najlepiej online, bez konieczności przekazywania dokumentów papierowych,
- mieć rozsądną cenę w stosunku do zakresu, warto porównać oferty kilku ubezpieczycieli.
Sprawdź naszą ofertę na https://findia.pl/online
Zespół Findia