Jakich wymogów kontraktowych może spodziewać się specjalista IT

W ostatnich latach widzimy ogromną zmianę w branży IT dotyczącą zatrudnienia specjalistów. Coraz więcej firm rezygnuje ze stałego zatrudnienia na rzecz umów B2B. Nie tylko ogranicza to koszty utrzymania pracownika w firmie, ale również daje nieograniczone możliwości korzystania z wiedzy specjalistów, dopasowanej do konkretnego projektu. Dla kontraktorów stwarza to również wiele możliwości uzyskania wyższej pensji, swobody działania, elastycznego czasu pracy oraz tego, że mogą pracować dla kilku podmiotów nie tylko lokalnie ale również na rynkach międzynarodowych. W dobie pracy zdalnej kontrakty podpisywanie z firmami z całego świata stają się codziennością i świadczą o mobilności rynku IT.
Odpowiedzialność kontraktora we współpracy z partnerami międzynarodowymi
Rozpoczynając współprace z zagranicznymi podmiotami warto zwrócić uwagę na wymogi kontraktowe i odpowiedzialność kontraktora. Odpowiedzialność ta może być ograniczona umową a może też być do pełnej wysokości spowodowanej szkody. Brak zdefiniowanych ograniczeń w umowie oznacza możliwość dochodzenia roszczeń przez zleceniodawcę bez ograniczeń. A przecież prowadzący działalność gospodarczą specjalista ponosi pełną odpowiedzialność cywilną z tytułu wykonywanej przez siebie pracy i może skończyć się to odpowiedzialnością całym swoim majątkiem. Odpowiedzialność ta wzrasta przy zwiększonym zakresie decyzyjności czy samodzielności wykonywanej pracy. Im bardziej samodzielna praca tym większe jest ryzyko ekspozycji na roszczenia. Należy też pamiętać że praca kontraktora w kilku miejscach równocześnie z oczywistych względów zwiększa ryzyko roszczeń do takiej osoby. Dlatego też standardowym wymogiem kontraktowym partnerów międzynarodowych jest oczekiwanie ubezpieczenia OC zawodowego.
Zabezpieczenie finansowe i spokojny sen specjalistów IT
Polisa OC zawodowe z jednej strony zabezpiecza spokojny sen specjalisty, z drugiej strony daje firmie możliwość przeniesienia na polisę kontraktora roszczeń osób trzecich. Dlatego firmy z zachodniej Europy, Azji, nie mówiąc już o rynku USA i Kanady wymagają ubezpieczenia OC zawodowego w standardzie międzynarodowym (Professional Indemnity Insurance), w odpowiednim zakresie ochrony, obejmującym odpowiedzialność kontraktową, czyste straty finansowe oraz coraz częściej, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej za spowodowane incydenty cyber. Żądane sumy ubezpieczenia zaczynają się od 1 ml euro lub dolarów wzwyż. Jeżeli można określić odpowiedzialność danej osoby, można też przypisać jej błąd i żądać za niego odszkodowania. Nie bez znaczenia zatem jest wybór Ubezpieczyciela. Większość firm wymaga polisy od ubezpieczycieli z ratingiem minimum A, co oznacza że ma on dużą zdolność finansową do regulowania zobowiązań a tym samym wypłaty odszkodowań.
Zakres odpowiedzialności z tytułu OC zawodowe i cyber
W ramach OC zawodowe firmy wymagają między innymi odpowiedzialności z tytułu naruszenia pisemnej bądź ustnej umowy, w sytuacji, gdy wykonana praca nie odpowiada uzgodnionej specyfikacji, nie spełnia swojej funkcji bądź nie służy zamierzonemu celowi. Z pracy kontraktora może wyniknąć sytuacja z nieumyślnym zniesławieniem, pomówieniem lub zdyskredytowanie produktów klienta. Trzeba pamiętać że kontraktorzy bardzo często mają dostęp do systemów i baz danych klienta co wiąże się z ryzykiem naruszenia poufności, prywatności bądź wykorzystania informacji, która jest poufna. Nie można pominąć ryzyka związanego naruszeniem praw własności intelektualnej, czy ujawnienia sekretów handlowych.
Praca kontraktora czy błędy przez niego popełnione mogą skutkować osłabieniem infrastruktury bezpieczeństwa całego projektu, a tym samym narazić klienta na ataki cyberprzestępców. Dlatego też u partnerów międzynarodowych coraz częściej wymogiem kontraktowym jest ryzyko cyber, w szczególności w części odszkodowawczej. Bardzo duże znaczenie ma też zakres terytorialny ubezpieczenia. Coraz więcej polskich podmiotów czy partnerów zagranicznych ma wymogi kontraktowe z rynku USA czy Kanady, dlatego przy wyborze ubezpieczenia bardzo ważne jest by ten obszar był objęty polisą bez żadnych wyłączeni czy zwyżek składki.
Ocena ryzyka i odpowiedzialności wymogów kontraktowych
Ubezpieczenie dla kontraktora przy umowach międzynarodowych zależy tak naprawdę od zrozumienia zakresu pracy i odpowiedzialności kontraktora i jaka jest jego rola przy projektach które współtworzy. Bardzo często niestety kontraktorzy są zostawieni sami sobie jeżeli chodzi o analizę czy zrozumienie warunków umowy. Naszą rolą jako Ubezpieczyciela jest pomóc specjalistom IT w ocenie ryzyka i ich zrozumienia, oraz zaproponowanie rozwiązań wynikających z kontraktu. Nasze doświadczenie mamy w rozmowach z setkami firm i chętnie służymy wsparciem. Jesteśmy otwarci na dyskusję, rozmowę, pomoc. Uruchomiliśmy wiele kanałów komunikacji – można się z nami skontaktować na Calendly, telefonicznie czy mailowo.
Podsumowując jeśli szukasz dobrego ubezpieczenia OC zawodowe dla specjalistów IT proponujemy pomoc w ocenie ryzyka i zrozumienie wymogów kontraktowych oraz ochronę:
- o międzynarodowym zakresie OC zawodowego (Professional Indemnity Insurance), obejmujący odpowiedzialność kontraktową, czyste straty finansowe oraz cyber,
- odpowiednio wysokie sumy ubezpieczenia,
- zakresem obejmującym cały świat, w tym USA i Kanadę,
- oferowaną przez Ubezpieczyciela legitymującego się międzynarodowym ratingiem A+,